Обіг земель - інструмент виключно для громадян України

27-й съезд Ассоциации фермеров. Высокое эмоциональное напряжение в воздухе. Да, это обусловлено переживаниями по главным аграрным вопросам. Но, к сожалению, есть и накручивания, которыми злоупотребляют некоторые политические силы и отдельные политики.

Здесь хочу сказать о главном.

Рішення, що стосуються земельної реформи, будуть прийматися у стінах Верховної Ради. Уряд ще не подавав до Парламенту законопроекту про обіг земель – ми знаходимося на стадії обговорення та врахування думок аграрної спільноти. Один із майданчиків – це в тому числі і сьогоднішній з’їзд. Фермери до кінця не розуміють. які новації пропонуються. Відсутність цієї інформації та побоювання, що продаж буде здійснюватися іноземцями, збурює людей і відволікає від конструктиву.

А конструктив такий. Наразі ми маємо дві чіткі тези: можливість купляти пайову землю має бути тільки для українських громадян і тільки для фізичних осіб. Обсяг володіння повинен бути обмежений, а ціна – не нижче за нормативно-правову оцінку. Такі основні запобіжники. Інші основоположні тези не будуть підтримані мною на даному етапі реформ. 

Сьогодні знову звучали слова про вимоги МВФ. Але в Меморандумі з МВФ мова йде про законопроект про обіг земель. Яким він буде, що буде в ньому – це і є наша спільна робота.

Хочу нагадати, що де-факто продаж сільськогосподарської землі вже відбувається – через механізм продажу корпоративних прав. Холдингам це доступно, а фермерів у цьому процесі немає і юридично не може бути. Чи влаштовує вас така ситуація? Ви хочете залишити дітям договори оренди або власну землю, в яку ви вкладаєте працю і душу? 

Фермери – це рушійна сила. Але цю силу люблять використовувати у своїх інтересах інші сили. На мою думку, фермерам варто більше працювати зі своїми мажоритарниками на округах, просувати власні інтереси. Мажоритарники мають вагу в Раді, особливо, коли там, буває, не голосують цілими фракціями. 

Ми знаходимося в постійному діалозі. Окрім зустрічей з фермерами та асоціаціями, в мене є бажання зробити в Міністерстві відкритий офіс для роботи з представниками фермерства. Плануємо на найближчий час наступну зустріч з фермерським активом. Маємо бути відкритими і працювати спільно.